Akkora a javulás a vírushoz való hozzáállás terén, hogy végre teljesen lényegtelen dolgokkal is lehet foglalkozni. Ilyen például a futballisták fizetése. Ez – meglepő módon – nemcsak a magyar futballszocializmusban lehet beszédtéma, de az amerikai (működő) kapitalizmusban is. Egy jellemzője annak a lesajnált kapitalizmusnak, hogy ott bíróságon beszélgetnek ilyesmiről: a múlt héten
született egy döntés, miszerint az amerikai férfi és női válogatott játékosainak nem kell ugyanakkora fizetést adni.
De mi ebben a furcsa? Hiszen rengeteg dimenzió mentén vannak óriási fizetéskülönbségek a labdarúgáson belül (Budapest vs. Manchester; Manchesterben első osztály vs. harmadosztály, illetve csatár vs. balhátvéd, csak ízelítőnek), azokról még sincs bírósági döntés. Ennek ellenére szerintem nagyon érdekes az eset. Remélem, más is lesz vele így.
Szocializmus vs. kapitalizmus
Az első tanulsága számomra örökérvényű. Az „alacsonyabb fizetésről” ugyanis kiderült, hogy valójában összességében nem alacsonyabb, csak a legjobb játékosok keveslik. A női válogatott játékosok egyfajta társadalmi egyenlőség jegyében olyan kollektív szerződést kötöttek, amely 20 játékos számára garantál évi minimum 100 ezer dollár fizetést. Szemben a férfiakéval, ami a(z ott) szokásos, teljesítményalapú bérezés.
Azt viszont nem lehet, hogy kérem a szocializmus langymelegét, majd, amikor kiderül, hogy jól teljesítettem a versenyben, akkor inkább az alapján kapjam a fizetésem
– szólt a bírósági ítélet.
Ez ugyanaz a jelenség, amit fordított esetben is sokszor szidunk: amíg a privát szférában jól teljesítek a versenyben, addig kérem az ennek megfelelő béremet, de amikor összeomlik a piacom/kiderült, hogy elcsesztem/végig tudhattam, hogy katasztrófa lesz (megfelelő aláhúzandó), akkor inkább áttolom a veszteséget az adófizetőre. Kár, hogy az állam ezt lehetővé teszi.
Bár alapvetően itt csak részben a kapitalizmussal/szocializmussal van a probléma, és inkább az emberi jellemmel, azt hiszem.
Bécsi fodrász vs. budapesti
Van egy másik, alapvetően közgazdasági oka ennek a különbségnek. Ez ugyanaz, ami miatt a fodrász is panaszkodik: miért kapok Budapesten ugyanazért a munkáért feleakkora bért, mint Bécsben?